MANASTIR ÜNİVERSİTESİ – GASTRONOMİ BÖLÜMÜ

Gastronomi 1
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün temel amacı gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmektir. Bölüm, dünyada her ülke tarafından bilinen Balkan Yemek Kültürü ve Dünya Yemek Kültürünü aktif şekilde akademik bir ortamda korunmasını sağlamak  ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Dört yıllık lisans programı süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek- içecek işletmeciliğinin ve yemek sanatının tüm incelikleri öğretilmektedir.
Gastronomi 2

Lisans programı süresince öğrencilere restoran, yiyecek-içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri ve sanat-kültür konularında eğitim verilmektedir. Yiyecek-içecek yönetimi ve yemek pişirme teknikleri teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Bölüm de eğitim dili Makedoncadır. İngilizce ve İtalyanca ek dil olarak zorunlu öğretilmektedir. Klasik yemek pişirme teknikleri, Balkan, Fransız, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Uzakdoğu mutfakları ve Modern mutfak teknikleri uygulamalı olarak verilmektedir. Pastacılık sanatı, çikolata hazırlama teknikleri, şarapçılığa giriş gibi diğer pratik derslerin yanında öğrenciler sanat tarihi, dünya mutfak kültürü, yemek tarihi gibi teorik derslerle mutfak sanatı ve kültürünü değişik perspektiflerle derinlemesine uygulamalı ve teorik olarak inceleyeceklerdir. Yeme-içmenin  bir sanat olduğuna inan programda temel sanat eğitimi, resim, heykel gibi alanlarda da öğrencilere eğitim verilmektedir.
Gastronomi 3
Bölümde öğrencilerin bilgi, beceri ve yaratıcıklarını geliştirebilecekleri üst düzey teknoloji ile düzenlenmiş iki profesyonel mutfak ve 1 eğitim restoranı bulunmaktadır.
Dört yıllık lisans eğitimi veren Gastronomi bölümü Mezunları Ab Mavi Diploması almaktadırlar . Manastır Üniversitesi İstanbul Kayıt Kabül Bürosu Eurostar’a  Önkayıt yaptıran Öğrenciler bölüme kaydolmaya hak kazanan öğrenciler fakülteye Eylül ayında başlamaktadırlar
Bölüm kontenjanı 50 kişi ile sınırlıdır.
İş Dünyası İle İlişkiler
Gastronomi 4
‘Sektör-Üniversite' işbirliği düzenli olarak Üniversitemize konuk edilen yöneticilerin yanı sıra, işyeri ziyaretleri de gerçekleştirilmektedir. İşbaşı eğitimin gerekliliğine bölümümüzce önem verilmekte gerek mutfakta gerekse serviste hizmet standartları ve profesyonel yönetim anlayışının yerleşmesi için beş yıldızlı otel mutfaklarında otelin idari şefleri ile birlikte salon-mutfak ilişkisi uyumu gözler önüne serilmektedir. Üniversitemizin Sürekli eğitim Merkezi ile birlikte kendilerini daha da geliştirmek isteyen öğrencilerimize veya uzmanlık kazanmak isteyen kişi ve kurumlara sertifika programları düzenlenmektedir.
Gastronomi 5

Kariyer Olanakları

Gastronomi 6

Bölümümüzden mezun olacak öğrencilerimizin çalışabilecekleri iş alanları:

  • Beş yıldızlı otel mutfakları,
  • Yiyecek-içecek işletmeleri,
  • Kurumların mutfakları,
  • Catering şirketleri,
  • Kurvaziyer seyahat organize eden gemiler,
  • Kendi işlerini kurabileceklerdir.